Haziran 2021 - Ekim 2022 Dönemine Ait Baro Yönetim Kurulu Çalışma Raporu

KASTAMONU BAROSU 38. OLAĞAN GENEL KURULUNA

(Haziran 2021- Ekim 2022 Dönemine ait Baro Yönetim Kurulu Çalışma Raporu)

 

 

 

Kastamonu Barosu’nun muhterem Genel Kurulu, saygıdeğer meslektaşlarım; sizleri şahsım ve tüm kurul üyelerimiz adına saygıyla selamlıyorum.

 

Baro Başkanı ve Kastamonu Barosu Yönetim Kurulu üyeleri olarak bizlere 37. Genel Kurul toplantısında görev verdiniz. Bugün son yaptığımız genel kurulumuzun üzerinden 1 yıl 3 ay 6 gün geçti ve şu anda 38. Genel Kurul toplantısını yapıyoruz, çalışmalarımız hakkında sizlere bilgi sunmak üzere huzurunuzdayım.

 

Faaliyetlerimizde, değerli meslektaşlarımızın görevlerini en iyi şekilde yerine getirmelerine yardımcı olmayı, bu konudaki ihtiyaçlarını karşılamayı, avukatlık mesleğine sevgi ve saygıyı artırmayı ve ayrıca Baromuzun erişilebilir ve modern bir Baro olmasını amaç edindik. Avukatlık Mesleğinin onurunu korumayı daima ön planda bulundurduk. Baromuzun büyümesi ve güçlenmesi için var gücümüzle ve tüm özverimizle çalıştık. Bu çalışmalar sırasında bizlere güç kaynağı olan sizlere özellikle teşekkür ediyoruz.

 

Baromuzun, resmî törenlerde ve toplantılarda layıkıyla ve hakkıyla temsil edilmesi için azami gayret ve özen sarf edilmiştir.

 

Görev süremiz boyunca uyumlu ve istikrarlı bir çalışma dönemi geçirmiş olduğumuzu memnuniyetle ifade etmek isteriz. Bugüne kadar fiili ve dijital 103 adet Yönetim Kurulu toplantısı yapılmış ve çeşitli konular karar bağlanmış ve uygulanmıştır.

 

Görev süremiz boyunca 168 adet adli yardım talebi alınmış, bu taleplerin 35’i reddedilmiş 133’ü kabul edilerek görevlendirme yapılmıştır.

 

Yine görev süremiz boyunca 4738 adet CMK görevlendirmesi yapılmıştır.

 

Görev süremiz boyunca toplam 31 soruşturma yapılmış, 8 takipsizlik 2 disipline sevk bulunmaktadır. 21 adet de derdest soruşturma bulunmaktadır.

 

Görev süremizin Haziran 2021 ila Ekim 2022 tarihleri arasında boyunca 39 meslektaşımız baromuz ailesine katıldı. Sonuç olarak Kastamonu Barosu’nda hâlihazırda 323 avukatımız bulunmaktadır.

 

Ankara’da ve değişik illerde düzenlenen toplam 24 baro başkanları toplantısına eksiksiz iştirak edilmiştir. Bu toplantılarda bütün çalışma gruplarına katılım sağlanmış ve hazırlanan bildiriler ve sonuç bildirgelerinde aktif yazım görevi üstlenilmiştir. Bilindiği gibi bu dönemde CMK ücretlerindeki artış ve AAÜT artışları ana gündem maddelerini teşkil etmiştir ve Baromuz tüm görüşme süreçlerinde yer alınmıştır.

 

 

Görev süremiz boyunca avukatlık mesleğinin ve baroların geleceğine dair kaygıların ve çözüm önerilerinin yer aldığı birçok bildiriye imza atıldı. Bu bildirilerin büyük bölümünün kaleme alınmasına aktif görev üstlenildi.

 

Çalışmalarımızdan kısa ve öz söz edecek olursak;

 

UYUM BÜROSU

 

Kastamonu Barosu Yönetim Kurulu’nun 25.02.2022 tarihli toplantısında; Adli Yardım ve CMK görev sisteminde kayıtlı, mesleğe yeni başlamış (5 yıla kadar kıdemli) meslektaşlarımızın mesleğe uyumlarını kolaylaştırmak ve büro edinme zorunluluğunda yanlarında yer alarak meslek vakar ve itibarına yaraşır çalışma yapmalarını temin etmek amacıyla UYUM BÜROSU’nun faaliyetine başlamasına karar verilmiştir.

Huzurlarınızda; görev dönemimizin en önemli işlerinden birini başaran yönetim kurulumuza da teşekkür etmek istiyorum.

 

KASTAMONU BAROSU KÜTÜPHANESİ

 

Kastamonu Barosu Kütüphanesi oluşturulmasına karar verilmiş, oluşturulacak dijital ve geleneksel kütüphane için fiziksel alan edinilmesi sağlanmıştır. Baro Binasında yer alan 6 nolu bağımsız bölüm kütüphane olarak tefriş edilerek meslektaşlarımızın hizmetine sunulacaktır.

 

ETKİNLİKLER VE EĞİTİM PROGRAMLARI

Kastamonu Barosu Hizmet Binası Açılışı ve 100. Kuruluş Yıldönümü Kutlaması Yapıldı. Açılış ve Kutlama Programı’na TBB Başkanı Av.Ramiz Erinç SAĞKAN, TBB Genel Sekreteri Av.Veli KÜÇÜK, TBB Yönetim Kurulu Üyeleri Av.Nizam DİLEK, Av. Abdülbaki ÇELEBİ, Av.Hicran KANDEMİR ve 16 ilden gelen Baro Başkanlarımız katıldı.

Kastamonu Barosu Oratoryo Grubu tarafından hazırlanan ve bizzat meslektaşlarımızca kaleme alınarak yorumlanan ‘Kadını Sevin’ isimli Oratoryo Çalışması gerçekleştirilmiştir.

11 Temmuz 2021 ve 1 Ağustos 2022 tarihlerinde tüm meslektaşlarımızın davetli olduğu piknik etkinlikleri yoğun katılımlarla düzenlenmiştir.

Bu dönemde 2 adet Baro Dergisi hazırlanarak meslektaşlarımızın yararlanmasına sunulmuştur. Dergiler hem fiziki hem dijital biçimde yayınlanmıştır. Hazırlanmasında emeği bulunan meslektaşlarıma içtenlikle teşekkür ederim.

TBB Eğitim Merkezi tarafından sekizincisi düzenlenen kurgusal duruşma yarışması, Karadeniz Bölgesi elemeleri Düzce Barosu’nun ev sahipliğinde yapıldı. Takımımız, çeyrek finalde Zonguldak Barosu’nu, yarı finalde Amasya Barosu’nu eledi ve yarışmayı bölge üçüncüsü olarak tamamladı. Stajyerlerimiz Nurbanu ÖZDEMİR, Cengiz DOĞANŞAH, Hüseyin ŞENSOY ve Mert Yağız YILMAZ’ın yarışmacı olarak katıldığı ve tüm stajyerlerimizin çalışmaya katkı verdiği yarışmada gösterilen emek ve gayretten ötürü stajyerlerimize teşekkür ederiz.

 

‘Bedensel Zararlarda Tazminat Hesapları’ Eğitim Semineri, Av.Sema GÜLEÇ UÇAKHAN eğitmenliğinde gerçekleştirildi.

‘Boşanma ve Mal Rejimi’ Eğitim Semineri, Dr.Öğr.Üyesi Ahmet AYAR ve Av.Sibel GÜNAY eğitmenliğinde gerçekleştirilmiştir.

‘Tüketici Hukuku Uygulamaları’ Eğitim Semineri; Av.Şükran EROĞLU ve Av.Şevda ŞENSOY eğitmenliğinde gerçekleştirildi.

Baromuz ile İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Uzlaştırmacılık Yenileme Eğitimi, Av.Nazlı Özlem ATMACA eğitmenliğinde gerçekleştirildi.

İstiklal Savaşı’nda İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy paneli gerçekleştirildi. Tarihçi yazar Sinan Meydan ve TBB önceki Başkan yardımcısı Av.Hüseyin ÖZBEK tarafından sunulan ve Av.Mertcan KARACAN tarafından yönetilen panel Kastamonu Barosu Konferans Salonu’nda yapıldı.

Arabuluculuğun Güncel Gelişmeleri Paneline katılım sağlanarak açış konuşması gerçekleştirilmiştir.

Aile Hukuku Uygulamaları’ eğitim semineri, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan eğitmenliğinde gerçekleştirildi.

‘İcra İflas Hukuku’ eğitim semineri; avukat, akademisyen Talih Uyar eğitmenliğinde; Kastamonu Barosu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Baromuzca Uzman Arabuluculuk eğitimleri düzenlenmiştir.

Kastamonu Barosu Yönetim Kurulu’nun 27.09.2022 tarihli birleşiminde; Baro Eğitim Takvimi’mizde yer alacak konu başlıklarının meslektaşlarımızca belirlenmesine karar verilmiş ve bu konuda anket çalışması başlatılmıştır. Halihazırda talepler alınmaya devam edilmektedir.

Kastamonu Barosu Mobil Uygulaması, meslektaşlarımızın kullanımına sunuldu. Uygulama, AppStore ve Google Play’den indirilebilecek. Arama çubuğuna ‘Kastamonu Barosu’ yazılması yeterlidir. Uygulama ile mensup meslektaşlarımızın Baromuza daha kolay ulaşmaları, hazırlanacak canlı yayınlarımızı tek tıkla izlemeleri, Baro levhamıza ve diğer yayın ve haberlere hızlıca erişmeleri ve birlikte yönetme ilkesine uygun olarak yapılacak anketlerin yayınlanması amaçlanmaktadır.

8 Ocak 2022’de Stajyerlerimizle 2022 Yılı Planlaması Yapıldı. Kastamonu Barosu staj eğitimi 2022 yılı planlaması gerçekleştirildi. Planlama toplantısı; Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR, CMK Komisyonu Başkanı Av.Erhan ARSLAN ve Yayın Kurulu Başkanı Av.Burak TAMEL tarafından yönetildi ve stajyerlerimizin görüşleriyle zenginleştirildi.

Stajyerlerimize yönelik ‘OCAS EĞİTİM PROGRAMI’ düzenlendi. Eğitim; Av.Burakhan KARTAL ve Av.Özkan YAZKAN tarafından verildi. Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR ile meslektaşımız Av.Özgür YAZKAN da çalışmayı takip etti.

Stajyerlerimizice TBB Avukatlık Meslek Kuralları’nın idrak edilerek benimsenmesi amacıyla TBB Avukatlık Meslek Kuralları üzerine çalışmaya başlandı. Çalışma kapsamında her bir stajyerimiz maddeler halinde meslek kurallarının uygulanma alanlarını araştırarak sunum gerçekleştirdi.

TOPLANTILAR ve DİĞER DIŞ İLİŞKİLER

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele IV. Ulusal Eylem Planının Amaç, Hedef, Strateji ve Faaliyetleri” Konulu Tanıtım Toplantısı; Baromuz Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av.Hatice ÇAKIROĞLU, Komisyon Üyeleri Av.Dilber SARIMAN, Av.Eda BÜYÜKDEMİRCİ, Av.Seda ÇETİN, Av.Seda KİBAROĞLU ve Tanıtım Görevlileri Çocuk Eğiticisi Müberra BEYGİRLİOĞLU, Sosyal Çalışmacı Mehtap BÜYÜKÇAĞLAYAN’ın katılımlarıyla (tarafından) düzenlenmiştir. Çalışmaya emek veren meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle Samsun Barosu evsahipliğinde çocuk hakları konusunda farkındalığı arttırmak ve çocuk hakları alanında güncel gelişmeleri paylaşabilmek adına düzenlenen Karadeniz Baroları Çocuk Hakları Çalıştayı’nda Baromuz, Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyelerimiz Av. Eda Büyükdemirci ve Av. Seda Çetin tarafından temsil edilmiştir. Çalıştayda Baromuzu temsil eden değerli meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından, 8 Mart Dünya Kadın Hakları Günü kapsamında düzenlenen etkinliğe Baromuzu temsilen Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon üyemiz Av. Dilber SARIMAN katılmıştır. Çalışmada Baromuzu temsil eden değerli meslektaşıma teşekkür ederim.

Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin düzenlemiş olduğu Türkiye’nin 56 barosundan katılım sağlanan ve toplamda 250 avukatla gerçekleşen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele kapsamında yapılan panel ve çalıştay programına Kastamonu Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak iştirak edildi. Komisyon üyelerimiz Av.Seda ÇETİN ve Av.Eda BÜYÜKDEMİRCİ, çalıştayda yer alan “medya dilinde dönüşüm yolları ve toplumsal cinsiyet odaklı habercilik” ve “flört şiddeti farkındalık çalışmaları” masalarına katkı sağladı.

Baromuzla Kastamonu Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Hukuk Ekseninde Kadına Yönelik Şiddet’ konulu panel programı, Kastamonu Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Salonu’nda yapıldı.

Panel, Kastamonu Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av.Hatice ÇAKIROĞLU, Üyeleri Av.Seda ÇETİN ve Av.Eda BÜYÜKDEMİRCİ tarafından sunulurken Baromuzun Disiplin Kurulu Üyesi Av.H.Şule ÖZBAY panel başkanlığını yürüttü.

Baro Başkanı Av.Özgür Demir, Kastamonu Mustafa Kaya Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencileri ile bir araya gelerek Avukatlık mesleği ile ilgili gençler tarafından merak edilenleri cevapladı. Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen meslek tanıtımı etkinliğine; yüzün üzerinde öğrenci, Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu yetkilileri ve Kastamonu Mustafa Kaya Anadolu Lisesi Müdür ve öğretmenleri katıldı.

Türkiye Barolar Birliği CMK Komisyonu Yürütme Kurulu’nca Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu’nun kararı ile programlanan “CMK Görevlendirme ve Uygulamalarındaki Sorun ve Çözüm Önerileri” başlıklı çalıştay, TBB’nin ev sahipliğinde 21 – 22 mayıs tarihinde yapıldı. Çalıştaya Baromuz CMK Komisyonu Üyesi Av.Burakhan KARTAL katıldı.

 

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı kapsamında, Kastamonu Barosu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitiminde; Kastamonu Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukatlarımız Av.Dilber SARIMAN, Av.Seda ÇETİN ve Av.Eda BÜYÜKDEMİRCİ tarafından 27/05/2022 ve 30/05/2022 tarihlerinde Kastamonu İl ve İlçelerinde görev alan, okul idarecilerine ve rehber öğretmenlerine eğitim verildi.

 

Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonumuzca Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında stant çalışması yapılmıştır.

Çalışmayı; Kastamonu Valisi Sn.Avni ÇAKIR, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Sn.Gökhan KAPAĞAN, Garnizon Komutanı Sn.Yücel ERCAN, İl Emniyet Müdürü Sn.Necati DENİZCİ, İl Jandarma Komutanı Sn.Mücahit AVKIRAN ve diğer ilgililer ziyaret etti.

Bu ziyarette; Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR tarafından çalışmalar hakkında bilgi verildi. Demir, bilgilendirmesinde; Baronun kadına yönelik şiddete karşı duran bir hukuk duvarı olduğunu belirtti ve şiddetin önlenmesinde bilinçlendirmenin ve şiddet için uygulanan yaptırımların güçlendirilmesinin önemine değindi.

Özverili çalışmalarından ötürü Komisyon üyesi meslektaşlarımızı ve stajyerlerimizi tebrik ediyoruz ve Baromuzun insan hakları dalındaki restorasyonuna katkıları sebebiyle kendilerine teşekkür ediyoruz.

Taşköprü Kaymakamlığı Cumhuriyet Bayanlar Voleybol Turnuvasına iştirak edilmiştir. Takımımızda ter dökerek Baromuzu en iyi biçimde temsil eden meslektaşlarımıza teşekkürler. Baromuz turnuvayı 3. tamamladı.

Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR, Genel Sekreter Av.Mehmet KARAHASANOĞLU ve Adli Yardım Kurulu Başkanı Av.Hatice ÇAKIROĞLU tarafından Çankırı Barosu’nun yeni seçilen Başkanı Av.Mustafa DENİZ ve yönetim kurulu üyelerine tebrik ve çalışma ziyaretinde bulunulmuştur.

Kastamonu Barosu Başkanı Av.Özgür DEMİR, Yönetim Kurulu Üyeleri Av.Hakan MARANGOZ, Av.Mehmet KARAHASANOĞLU, Av.Erhan ARSLAN, Av.Burak TAMEL, Av.Emre ÇAĞLAYAN, TBB Delegesi Av.Seyfettin CİVELEKOĞLU, mensup meslektaşlar ve stajyerlerimiz Anıtkabir’i ziyaret ederek Ata’nın manevi huzuruna çıktı.

Türkiye Barolar Birliği’nin de katkılarıyla düzenlenen Türk Hukuk Tarihi Sempozyumu’nda Baromuz temsil edildi.

9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü Kutlamaları ve Atatürk ve İstiklâl Yolu Yürüyüşü’nde Baromuz, Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR tarafından temsil edildi.

 

Dönemin Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av.Metin FEYZİOĞLU, Başkan Yardımcısı Av.Ünsal TOKER, Genel Sekreter Av.Sabiha TEKİN; Baromuzu 4 Kasım 2021 tarihinde ziyaret etti.

Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR, Kahramanmaraş Barosu Başkanı Av.M.Burak GÜL’e ziyarette bulunulmuştur.

Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR, Zonguldak Barosu Başkanı Av.Türker KAPKAÇ’a ziyarette bulunulmuştur.

Kastamonu Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’muzca gerçekleştirilen çalışmaların çocularımız ve gençlerimiz düzeyinde yaygınlaştırılması amacıyla Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Sn.Cengiz BAHÇACI ziyaret edilmiş ve Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR ile İl Müdürü Sn.Cengiz BAHÇACI işbirliğinde prensip anlaşmasına varılmıştır.

Aynı kapsamda ve ek olarak Kastamonu’da gerçekleştirilen 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi’nin işlenmesi amacıyla Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR, Komisyon üyeleri Av.Eda BÜYÜKDEMİRCİ ve Av.Seda ÇETİN tarafından Kastamonu Üniversitesi Rektörü Sn.Prof.Dr.Ahmet Hamdi TOPAL’a ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR ve mensubumuz Av.Mertcan KARACAN, Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Sn.Fahrettin ŞENOĞLU’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette; Baromuzca düzenlenecek panel programı için yer temini, Baromuzca kurulacak kütüphane için işbirliği ve diğer yararlı konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Baro Başkanı Av. Özgür DEMİR, TBB Delegelerimiz Av.Bahtiyar YAŞAR, Av. Hasan Hüseyin ADANUR ve Av.Seyfettin CİVELEKOĞLU’ndan oluşan Kastamonu Barosu Delegasyonu; Türkiye Barolar Birliği 36. Olağan Genel Kurulu’na katılım sağlamışlardır.

Altı Aylık Dönem 1. Değerlendirme Toplantısı TBB Av.Teoman Evren Konferans Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR, TBB Delegeleri Av.Seyfettin CİVELEKOĞLU, Av.Hasan Hüseyin ADANUR ve Av.Rıdvan Galip ERGÜN katıldı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu Başmüfettişleri Mustafa İNANÇ, Gökhan HAS, Ahmet Serhat Ergin KANAT, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan KAPAĞAN, Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet KESKİN, Kastamonu İdare Mahkemesi Başkanı Mahmut TAŞÇI; Baromuzu ziyaret etti.

Son açıklanan HSK Kararmamesi ile ilimizde göreve başlayan Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Ercan CEYLAN, Baromuza iadei ziyarette bulundu.

Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) 36. Olağan Genel Kurul Toplantısında Birlik Başkanlığına seçilen Av.R.Erinç Sağkan; Yönetim, Disiplin ve Denetleme kurullarının seçilen üyeleri, baro başkanları, TBB delegeleri ve avukatlarla birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti. Aslanlı Yol’dan yürüyerek Büyük Önder Atatürk’ün mozolesine gelen heyet, burada çelenk koyarak saygı duruşunda bulunduktan sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Ardından TBB'de devir teslim töreni gerçekleştirildi. Programda Baromuz, Baro Başkanı Av.Özgür Demir tarafından temsil edildi.

Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR Sinop Barosu önceki başkanı Av.Hicran KANDEMİR'in Birlik yönetim kurulu üyesi seçilmesinden sonra yönetim kurulu üyeleri arasından seçilen Sinop Barosu Başkanı Av.Funda ÖZTÜRK ALTUNTAŞ'ı makamında ziyaret etti.

Baro Başkan Yardımcısı Av.Hakan MARANGOZ ve Baro Saymanı Av.Neslihan KATI, Bozkurt Kaymakamı Murat ATICI’yı makamında ziyaret etti. Ziyarette; Bozkurt’ta meydana gelen sel felaketinin yaralarının sarılmasında Baromuzca gerçekleştirilebilecek faaliyetler hakkında çalışma yapıldı. İlgi ve işbirliği için Kaymakam Sayın Murat ATICI’ya ve çalışmaya katılan Bozkurt Belediye Başkanı Sayın Muammer YANIK’a teşekkür ederiz.

Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR, Başkan Yardımcısı Av.Hakan MARANGOZ, Baro Genel Sekreteri Av.Mehmet KARAHASANOĞLU ve Yönetim Kurulu Üyesi Av.Erhan ARSLAN tarafından görevine yeni gelen Ankara Barosu Başkanı Av.Kemal KORANEL’i ziyaret etti. Ziyarette; Barolar arasında işbirliği anlaşmasına varıldı ve yapılacak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR, Başkan Yardımcısı Av.Hakan MARANGOZ, Baro Genel Sekreteri Av.Mehmet KARAHASANOĞLU ve Yönetim Kurulu Üyesi Av.Erhan ARSLAN; Türkiye Barolar Birliği’ne bir ziyaret gerçekleştirerek Birlik Başkanı Av.R.Erinç SAĞKAN, Başkan yardımcıları Av.Sibel SUİÇMEZ, Av.Gürkan ALTUN, Birlik Saymanı Av.Gökhan BOZKURT ile Yönetim Kurulu Üyeleri Av.Ercan DEMİR, Av.Nizam DİLEK ve Av.R.Erhan TOPRAK’la görüştüler.

Ziyarette Baromuzun gerekleri ile mesleğimize yapılabilecek katkı üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

Batman Barosu Başkanı Av.Erkan ŞENSES, Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR’i ziyaret etti. Ziyarette; meslek sorunları ve çözüm önerileri ile Barolar arasındaki işbirliği üzerinde duruldu. Nazik ziyaretleri için Batman Barosu Başkanı Sn.Av.Erkan ŞENSES’e teşekkür ederiz.

37 yaşındaki eğitim abidemiz Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi 12/B sınıfı öğrencileri; Asude ALTINIŞIK, Elif Beyza AKBULUT ve Ömer Faruk ŞAHAN "Kariyer Deneyimi" projesi kapsamında ve Av.Burakhan KARTAL eşliğinde Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR’i ziyaret etti.

Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR tarafından Bartın Barosu Başkanı Av.Ferhat PARLATIR’a yapılan ziyarette; Barolar arasındaki işbirliği, Baro içi uygulamaların geliştirilmesi için yapılacaklar ve Avukatlık Kanunu’nda yapılması düşünülen ve avukatı yok sayan düzenlemeler üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR, Afyonkarahisar Barosu Başkanı Av.Turgay ŞAHİN’i ziyaret etti.

Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR, Başkan Yardımcısı Av.Hakan MARANGOZ ve Yönetim Kurulu Üyesi Av.Erhan ARSLAN; İnebolu, Bozkurt ve Çatalzeytin İlçelerimizde görev yapan meslektaşlarımızı ziyaret ederek bölgedeki Baro faaliyetleri hakkında görüş alışverişinde bulundu. Toplantıya meslektaşlarımız; TBB Delegesi Av.Hasan Hüseyin ADANUR, Disiplin Kurulu Üyesi Av.Hüseyin KÜLLÜ ile Av.Hüseyin ÖLÇER, Av.Neslihan AYDIN, Av.Ali Bülent GÖKMENOĞLU, Av.Bahar ADANUR GEBEŞ, Av.Utku Kazım YENİ, Av.Ümmühan YILMAZ, Av.Dilber SARIMAN, Av.Elif MIZRAK, Av.Oğuzhan ÇAĞLAR, Av.Figen PEHLİVAN ÖZCAN, Av.Bahar KARAOĞLU ve Av.Özge CANKAYA katıldı. Çalışmalarımıza destek olan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

 

Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR, Adalet Bakanlığı’nda düzenlenen ve mesleğimizde yaşanan güncel ve kalıcılaşan sorunların ve avukatların hak arama faaliyetlerindeki sorunlarının çözümü gündemli toplantıya katıldı. Toplantıda; Avukatlık Kanunu’nun 2. Maddesinin uygulanması ve avukatlık asgari ücret tarifesinde yapılması zorunlu acil iyileştirme üzerinde Baromuzun görüşleri de iletildi. Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ ve Bakan Yardımcıları ile yapılan toplantıya, TBB Başkanı Av.R.Erinç SAĞKAN, TBB Yönetim Kurulu Üyeleri ile birçok ilin Baro Başkanı iştirak etti.

CMK ücret tarifesinde iyileştirme yapılmak üzere tüm Barolarca eylem planı hazırlanmıştır. CMK Tarifesi ve Avukata şiddetin önlenmesinde yapılacak düzenlemeler için Barolar tarafından gerçekleştirilecek eylem planının belirlenmesi amacıyla Komisyon oluşturulmuş ve Komisyonda Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR yer almıştır.

T.C.Kastamonu Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürü Sn.Özer AYDIN tarafından Baromuza çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Ziyarette; Müdürlük ile Baromuz arasında işbirliği yapılması, meslektaşlarımızın ve özellikle stajyerlerimizin bu alanda bilgilendirmesine dönük çalışmalar yapılması hususunda anlaşmaya varıldı.

 

SOSYAL SORUMLULUKLAR İNSANİ FAALİYETLER

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve gerçekleşen şiddetle mücadele amacıyla oluşturulan ‘YaşamHak’ projesine dahil olunmuştur.

Bozkurt İlçemizde ve İlimizdeki Daha Birçok Merkezde Meydana Gelen Sel Felaketinin Neden Olduğu Tahribatın Giderilmesi İçin Yardım Kampanyası başlatılmıştır. Sel Bölgesine 5 Tır sevk edilmiştir. Bozkurt ilçemizde meydana gelen sel felaketinde zarar gören vatandaşlarımız için Baromuzca hazırlanan 28 takım beyaz eşya, Bozkurt Merkez Mahallesi Muhtarlığı ve Bozkurt Kaymakamlığı ile yapılan ortak çalışma sonunda belirlenen ailelere teslim edildi. Bozkurt Kaymakamı Murat ATICI, Bozkurt’un ayakta kalmasına katkı veren yardımsever avukatlara ve Barolara Kastamonu Barosu nezdinde teşekkür ederek Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR’e teşekkür plaketi takdim etti.

Baromuzun da katkılarıyla Merkez Ortaokulu’nun düzenlediği "Çanakkale Savaşları ve Zaferi Maket Yarışması" gerçekleştirildi. Yarışmaya Kastamonu il ve ilçelerindeki ilkokullardan 55, ortaokullardan 103 olmak üzere toplam 158 öğrenci projeleriyle katıldı.

 

YÖNETSEL YENİLİKLER

 

Kastamonu Barosu Yönetim Kurulu’nun 10.01.2022 tarihli toplantısında alınan karar uyarınca kurulan GENÇ YK, ilk toplantısını 14.03.2022 tarihinde Baro Yönetim Kurulumuz ile gerçekleştirdi.

 

Bir önceki genel kurulda sözü edilen Şeffaf Baro uygulamasına geçilmiş ve web sitemiz üzerinden yönetim kurulu kararları yayınlanmaya başlanmıştır. Bu uygulamamız ile “birlikte yönetme” idealine erişmeyi planlıyoruz.

 

 

BAŞVURULAR

Sosyal medya hesaplarında ve sair iletişim kanallarında ‘KASTAMONU SAHİPSİZ ABİ…’ başlığıyla hazırladığı yazıda; Kastamonu’da meydana geldiğini belirttiği çalma, rüşvet, irtikap suçlarının Baromuzca bildirilmediğini ve bu suretle ‘Suçu Bildirmeme’ suçunun işlendiğini ifade ederek vicdana ve hukuka aykırı, mesnetsiz ithamlarla 100 yıllık onurlu bir geçmişe sahip Baro'muzu töhmet altında bırakan şahıs hakkında Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı’na 5237 sy. Türk Ceza Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca suç duyurusunda bulunulmuştur.

 

Meslektaşlarımızın şiddete uğraması ve öldürülmesi olaylarının önlenmesi için Basın Açıklamaları oluşturulup okunmuş ve bu yönde gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için başvurular yapılmıştır.

 

Baromuza mensup meslektaşlarımıza promosyon ödemesi yapılması için gerekli girişimleri başlatan ülkemizdeki ilk Barolardan biri olduk. Bu yöndeki çalışmalarımız sürmektedir ve TBB ile işbirliği yapılarak Banka Genel Müdürlükleri nezdinde ödenek tahsis edilmesi sağlanacaktır.

 

Bu dönemde birlikte çalıştığımız Baro Yönetim Kurulu organlarında görev almış değerli meslektaşlarımıza, Baro Disiplin Kurulu Üyelerimize, Türkiye Barolar Birliği Delegesi Meslektaşlarımıza, Baro Denetleme Kurulu’na, Baromuz İlçe Temsilcilerine, Komisyonlarda görev almış avukatlarımıza, baro çalışanlarımıza hizmet ve katkılarından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Kastamonu Barosu Genel Kurulunun saygıdeğer üyeleri, kıymetli avukatlarımız; Genel Kurul Toplantısının hayırlı olması dileklerimizle, hepinize ayrı ayrı en derin saygılarımızı sunuyoruz.

 

 

Av. Mehmet KARAHASANOĞLU         Av. Hakan MARANGOZ                  Av. Özgür DEMİR

Genel Sekreter                                         Başkan Yardımcısı                              Baro Başkanı

 

 

 

 

Av. Evrim BAŞESGİOĞLU KAVAL     Av. Erhan ARSLAN                         Av. Neslihan KATI

Üye                                                           Üye                                                    Baro Saymanı

 

 

 

 

Av Erçin ÇETİN                                     Av. Hatice ÇAKIROĞLU                   Av. Burak TAMEL

Üye                                                          Üye                                                     Üye

 

 


Sosyal Medyada Paylaş