Ekim 2018 - Haziran 2021 Dönemine Ait Baro Yönetim Kurulu Çalışma Raporu

Ekim 2018 - Haziran 2021 Dönemine Ait Baro Yönetim Kurulu Çalışma Raporu

KASTAMONU BAROSU 37. OLAĞAN GENEL KURULUNA

 

(Ekim 2018-Haziran 2021 Dönemine ait Baro Yönetim Kurulu Çalışma Raporu)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kastamonu Barosu’nun saygı değer Genel Kurulu, muhterem meslektaşlarım; sizleri şahsım ve yönetim kurulu üyelerimiz adına saygıyla selamlıyorum.

 

 

 

Baro Başkanı ve Kastamonu Barosu Yönetim Kurulu üyeleri olarak bizlere 36. Genel Kurul toplantısında görev verdiniz. Bugün 37. Genel Kurul toplantısını yapıyoruz, çalışmalarımız hakkında sizlere bilgi sunmak üzere huzurunuzdayım.

 

 

 

Faaliyetlerimizde, değerli meslektaşlarımızın görevlerini en iyi şekilde yerine getirmelerine yardımcı olmayı, bu konudaki ihtiyaçlarını karşılamayı, avukatlık mesleğine sevgi ve saygıyı artırmaya amaç edindik. Avukatlık Mesleğinin onurunu korumayı daima ön planda bulundurduk. Baromuzun büyümesi ve güçlenmesi için var gücümüzle ve tüm özverimizle çalıştık.

 

 

 

Baromuzun, resmî törenlerde ve toplantılarda layıkıyla ve hakkıyla temsil edilmesi için azami gayret ve özen sarf edilmiştir.

 

 

 

Görev süremiz boyunca uyumlu ve istikrarlı bir çalışma dönemi geçirmiş olduğumuzu memnuniyetle ifade etmek isteriz. Bugüne kadar 119’u fiilen 4’ü sanal yolla (ZOOM uygulaması üzerinden) olmak üzere toplam 123 adet Yönetim Kurulu toplantısı yapılmış ve çeşitli konular karar bağlanmış ve uygulanmıştır.

 

 

 

28 Aralık 2018 tarihli toplantımız İnebolu ilçesinde gerçekleştirilmiş. İlçedeki meslektaşlarımızla görüş alışverişinde bulunulmuştur.

 

 

 

4 Ocak 2019 tarihli toplantımız Tosya ilçesinde gerçekleştirilmiş. İlçedeki meslektaşlarımızla görüş alışverişinde bulunulmuştur.

 

 

 

18 Ocak 2019 tarihli toplantımız Taşköprü ilçesinde gerçekleştirilmiş. İlçedeki meslektaşlarımızla görüş alışverişinde bulunulmuştur.

 

 

 

19 Şubat 2019 tarihli toplantımız Cide ilçesinde gerçekleştirilmiş. İlçedeki meslektaşlarımızla görüş alışverişinde bulunulmuştur.

 

 

 

2 Mart 2019 tarihli toplantımız Araç ilçesinde gerçekleştirilmiş. İlçedeki meslektaşlarımızla görüş alışverişinde bulunulmuştur.

 

 

 

Görev süremiz boyunca 389 adet adli yardım talebi alınmış, bu taleplerin 39’u reddedilmiş 350’si kabul edilerek görevlendirme yapılmıştır.

 

 

 

Yine görev süremiz boyunca 7176 adet CMK görevlendirmesi yapılmıştır.

 

 

 

Görev süremiz boyunca toplam 52 soruşturma yapılmış, 26 takipsizlik 19 disipline sevk bulunmaktadır. 4 adet de derdest soruşturma bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Görev süremiz boyunca 64 meslektaşımız baromuz ailesine katıldı. Sonuç olarak Kastamonu Barosunda 278 avukatımız bulunmaktadır.

 

 

 

Ankara’da ve değişik illerde düzenlenen toplam 17 baro başkanları toplantısına eksiksiz iştirak edilmiştir. Bu toplantılarda bütün çalışma gruplarına katılım sağlanmış ve hazırlanan bildiriler ve sonuç bildirgelerinde aktif yazım görevi üstlenilmiştir. Bilindiği gibi bu dönemde Avukatlık Kanunu değişikliği, Baroların en önemli gündemini teşkil etmiştir. Bu çerçevede gerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerek Adalet Bakanlığı’nda yürütülen görüşme süreçlerinde yer alınmıştır.

 

 

 

Görüşme sürecinden netice alınamaması üzerine değişiklik metnine karşı çıkan tüm barolarla birlikte demokratik hak arama özgürlüğünden yararlanılmış, düzenlenen toplantı ve yürüyüşlere baro başkanı düzeyinde aktif olarak katılım sağlanmıştır. Hazırlanan bildiri ve taleplerin kaleme alınmasında etkin görev alınmıştır. Her ne kadar mücadeleden pozitif sonuç alınamamış gibi görünse de uzun vadede çalışmaların olumlu sonuç doğuracağına inanmaktayız.

 

 

 

Görev süremiz boyunca avukatlık mesleğinin ve baroların geleceğine dair kaygıların ve çözüm önerilerinin yer aldığı birçok bildiriye imza atıldı. Bu bildirilerin büyük bölümünün kaleme alınmasına aktif görev üstlenildi.

 

 

 

Çalışmalarımızdan kısa ve öz söz edecek olursak;

 

 

 

BAROMUZUN SOSYAL TESİSİ VE KONFERANS SALONU

 

 

 

Çok önemsediğimiz Baromuzun Sosyal Tesisini faaliyete geçirdik. Şu an çatısı altında bulunduğumuz sosyal tesis, konferans salonu ve fuaye ve idari kısım Baromuzun büyüdüğünün en büyük göstergesi. Binanın inşası, Baro Başkanlarımızdan Av.Seyfettin CİVELEKOĞLU’nun kurucusu ve halihazırdaki başkanı olduğu S.S.Hukukçular Toplu İşyeri Kooperatifi tarafından başlanıp tamamlanmıştır. Baro başkanlığı görevine başladığım tarihe kadar ben de kooperartifin yönetiminde yer aldım ve büyük özveri ile kooperatifi yöneterek ortaya özel bir eser çıkaran Baro Başkanımız Av.Seyfettin CİVELEKOĞLU’na yardımcı olmaya çalıştım. Baro başkanlığı görevine geldikten sonra hakkıyla görevimi yürütebilmek adına kooperatif yönetiminden ayrılmak durumunda kaldım. Başlandığı tarihteki Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av.Vedat Ahsen COŞAR tarafından temeli atılan Baro Binamızın yapımında emeği geçen tüm meslektaşlarıma ayrı ayrı şükranlarımı sunarım. Tesisimizde yer alan 145 kişilik konferans salonunda birçok eğitimi düzenledik, yine restoran kısmında kurulan iktisadi işletme ile her öğlen yemek hizmeti verildi, meslektaşlar ve çalışanları indirimli tarifeden yararlandı. Ayrıca meslektaşımız kendisine ait bir mekânda zaman geçirebilmekte ve son derece özenli ve hijyenik bir ortamda öğle yemeklerini yiyebilmekte. Yine tesisimizde süper lig maç yayınları meslektaşlarımıza ücretsiz olarak izletilmekte. Ayrıca salonlarımızda meslektaşlarımız nişan, doğum günü vs. organizasyonlarını düzenleyebilmekte. Tesisimiz çok çok temiz ve bakımlı. Buradan tüm personelimize teşekkür etmek istiyoruz. Baromuzun mensup sayısına sahip hiçbir baroda böyle bir tesis yok. Meslektaşımızın ve baromuzun farkı burada kendisini gösteriyor. Baromuza, meslektaşlarımıza hayırlı olsun. Huzurlarınızda; Baro tarihimizin en önemli işlerinden birini başaran yönetim kurulumuza da teşekkür etmek istiyorum.

 

 

ETKİNLİK, EĞİTİM VE TOPLANTILAR

 

 

 

16.11.2018 tarihinde adli yardım ve CMK hizmetlerinde görev alan meslektaşlarımızla koordinasyon toplantısı düzenlendi. Toplantıya OCAS yetkilisi de katıldı ve sorunlara ve OCAS sistemi ile ilgili taleplere anında karşılık vererek toplantı anında sistemsek düzenlemeler yaptı. Meslektaşlarımızın OCAS puanları her yıl başında sıfırlanmaktadır ve bu da daha adil bir görev dağılımı sağlamaktadır.

 

 

 

01.12.2018 tarihinde Çocuk Esirgeme Kurumu himayesindeki çocuklarımızla kahvaltı etkinliğinde birlikte olduk. Onlara kitap hediye ettik.

 

 

 

12.01.2019 tarihinde meslektaşlarımıza yönelik Arabulucluk Eğitimi düzenlendi.

 

 

 

Düzenli staj eğitimi uygulaması başladı. Pandemi dönemi itibariyle stajyerlerimizin eğitimi, çevrimiçi olarak devam ettirildi. Her ne kadar pandemi döneminde birtakım aksamalar olsa da düzenli periyotlarla staj eğitimi devam etti. Bu kapsamda stajyerlerimize meslek kuralları kavratılmaya çalışıldı. UYAP eğitimi verildi. Pandemi döneminde eğitime ilçelerden gelemeyen stajyerlerimiz gözetilerek eğitimimiz canlı onlayn yayınlandı.

 

 

 

25.01.2019 tarihinde icra müdürleri, icra hâkimi ve meslektaşlarımızın katılımı ile değerlendirme ve görüş alışverişi toplantısı düzenlendi.

 

 

 

Ankara Barosu ile geliştirilen iyi ilişkilerden yararlanıldı ve Ankara Barosu tarafından Avukat Kâtibi Eğitimi düzenlendi. Konferans Salonumuzda düzenlenen eğitime tüm avukatlarımızın çalışanları katıldı. Eğitim sonunda kâtiplerimize sertifikaları teslim edildi ve bu sertifika avukat çalışanı kimlik kartı temininde koşul haline getirildi.

 

 

 

Bartın Barosu Tarafından Düzenlenen “5.Karadeniz Baroları Çocuk Hakları ve Çocuk Adalet Sistemi Çalıştayı”nda yönetim kurulı üyelerimiz Av.Erhan ARSLAN ve Av.Burak TAMEL tarafından temsil edildik. Kendilerine çalışmaları için teşekkür ederim.

 

 

 

Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenen “CMK'da İstinaf” konulu meslek içi ve staj eğitim özel programı 22 Şubat 2019 Cuma günü TBB Ayaş tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Bu eğitime stajyerlerimizle birlikte katıldık.

 

 

 

Baromuzun Futbol Takımı, kurumlar arası futbol turnuvasına katılmıştır. Emek veren tüm meslektaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederiz.

 

 

 

Baromuzun Yönetim Kurulu Üyesi Av.Erhan Arslan, Av.Ali Demir ve o dönemde Stj.Av.Burakhan Kartal; Prof.Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi’nde Öğrencilere Hitap Ederek Avukatlık Mesleğini Anlattılar. Meslektaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederiz.

 

 

 

27 Nisan 2019 tarihinde Çocuk Esirgeme Kurumu himayesindeki çocuklar için Baro Başkanlığımızca Konferans Salonu’muzda Tiyatro Gösterisi Düzenlendi.

 

 

 

4-5 Mayıs 2019 tarihlerinde Samsun’da gerçekleştirilen TBB 35. Olağan Genel Kurulu’nda Baromuzu, Baro Başkanı ve Barolar Birliği Delegeleri temsil etti.

 

 

 

Stajyerlerimiz, Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi’nde. Verimli Bir Staj Dönemi İçin Uygulanan 2019 dönemi Eğitim Seminerlerine katıldı.

 

 

 

Baromuza mensup avukatlarca yürütülen CMK hizmetinin kalitesinin artırılması amacıyla CMK Uygulamaları Semineri, Baromuzun konferans salonunda meslektaşlarımızın yoğun katılımıyla 14 Temmuz 2019 tarihinde düzenlendi.

 

 

 

6. Karadeniz Baroları Çocuk Hakları Çalıştayı, Bolu Barosu’nun Ev Sahipliğinde Düzenlendi.

 

 

 

Mülteci çocukların hukuksal durumu ile boşanma davalarında velayet ve çocuğun psikolojik durumunun konu edildiği 6.Karadeniz Baroları Çocuk Hakları Çalıştayı 13-14 Temmuz 2019 tarihlerinde Bolu'da gerçekleştirildi. Çalıştaya; Kastamonu Barosu'nu temsilen Av. Tuğçe Şenay ÇAĞILCI, Av. Hikmet Şule ÖZBAY ve Av. Hatice ÇAKIROĞLU katıldı. Katılımcı meslektaşlarınıza teşekkür ederiz.

 

 

 

Kastamonu Barosu Disiplin Kurulu Başkanı Av.Tuğçe Şenay Çağılcı, Kurul Üyesi Av.H.Şule Özbay ve Yönetim Kurulu Üyesi Av.Hatice Çakıroğlu; stajyerlerimizle buluşarak soru cevap yoluyla staj eğitimimize katkıda bulundu. Toplantıyı Baro Başkanı Av.Özgür Demir de takip etti.

 

 

 

21 Temmuz 2019 tarihinde tüm meslektaşlarımızın davetli olduğu piknik etkinliği yoğun katılımla düzenlenmiştir.

 

 

 

Baromuzun futbol takımı, Türkiye Barolar Birliği'nce Millî Mücadele’nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında Samsun’da gerçekleştirilen 16. Türkiye Avukat Spor Oyunları’nda mücadele etmiştir. Katkı veren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

 

 

 

Baromuza mensup avukatlarca yürütülen adli yardım hizmetinin kalitesinin artırılması amacıyla Aile Hukuku Semineri, 19 Eylül 2019 tarihinde Baromuzun Konferans Salonunda meslektaşlarımızın yoğun katılımıyla düzenlenmiştir.

 

 

 

Tahkim Konusundaki Bilgilendirmeleri İçeren Eğitim Programı, İstanbul Tahkim Merkezi Üyesi Av.Mehmet Rıfat Bacanlı Eğitmenliğinde 27 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından düzenlenen “Ordu Nafakayı Konuşuyor” konulu çalıştayda Baromuzu başkan yardımcısı Av.Hakan Marangoz temsil edilmiştir.

 

 

 

Baro Disiplin Kurulları Toplantısı, Bursa Barosu’nun ev sahipliğinde 19 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilmiş, toplantıda Kastamonu Barosu’nu Disiplin Kurulu Başkanı Av.Tuğçe Şenay Çağılcı ve Üyesi Av.H.Şule Özbay temsil etmiştir. Baromuzu temsil eden meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

 

 

 

Tüketici Hukuku konulu meslek içi eğitim semineri 19 Ekim 2019 tarihinde Baromuzun Konferans Salonunda meslektaşlarımızın yoğun katılımıyla düzenlenmiştir.

 

 

 

Kastamonu Barosu’nun düzenleyicileri arasında yer aldığı ve on ülkeden bilim insanlarının katıldığı 15. Uluslararası Adli Bilimler Kongresi, Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Kütüphanesi Kongre Salonu’nda 19-20-21 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

Arabuluculuk Sınavına Hazırlık Eğitimi, Av.Arb.Dursun Yassıkaya Eğitmenliğinde 2 Kasım 2019 tarihinde yapılmıştır.

 

 

 

Çorum Barosu ev sahipliğinde 9-10 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenen çalıştayda Baromuzu; CMK Komisyonu üyesi Av.Sinan DEMİRCİ temsil etmiştir. Kendisine bir kez daha teşekkür ederiz.

 

 

 

Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu tarafından “40 Soruda Avukatlık Disiplin Hukuku” konulu bilgilendirme toplantısı baromuzun ev sahipliğinde düzenlendi. Toplantıya baromuza mensup avukatlar yanında; Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av.Hüseyin Özbek, Karabük Barosu Başkanı Av.Rıdvan Erdoğan ve kurul üyeleri, Sinop Barosu Başkanı Av.Hicran Kandemir ve kurul üyeleri, Tokat Barosu Başkanı Av.Melih Yardımcı ve kurul üyeleri, Bursa Barosu Disiplin Kurulu Başkanı Av.Atila Atik, Çankırı Barosu Disiplin Kurulu Üyesi Av.Rüstem Karadeniz katıldı.

 

 

 

10 Aralık 1919 İlk Türk Kadın Mitingi’nin 100. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamındaki yürüyüşe Baromuzu temsilen yönetim kurulu üyeleri Av.Neslihan KATI, Av.Evrim BAŞESGİOĞLU KAVAL ile Av.Nurdan ERGÜN ve Av.Yeliz DARENDE katıldı. Baromuzu temsil eden meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

 

 

 

Kastamonu Barosu, Türkiye Barolar Birliği ve Kastamonu Üniversitesi tarafından düzenlenen “Millî Mücadelenin 100. Yılı Kastamonu ve İstiklâl Yolu” paneli Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Kütüphanesi Konferans Salonu’nda 18 Aralık 2019 tarihinde düzenlendi.

 

 

 

Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen söyleşiye katılan baromuz yönetim kurulu üyesi Av. Burak TAMEL; meslek hayatında iletişimin önemi, iletişimde dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgi ve tecrübelerini fakülte öğrencileriyle paylaştı.

 

 

 

Baro Başkanı Av.Özgür Demir, KASGEG Akademi talebeleri ile bir araya gelerek hukuk ve avukatlık alanında bilgiler verdi. Kastamonu Barosu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliği KASGEG Genel Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu, Kastamonu Şubesi Başkanı Av.Özgür Ergülenoğlu ve yönetim kurulu üyesi Av.Ayşe Saplıoğlu da takip etti.

 

 

 

Stajyerlerimiz, Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi’nde eğitime tabi tutuldu. Baro başkanı Av.Özgür DEMİR ile yönetim kurulu üyeleri Av.Hakan MARANGOZ ve Av.Erhan ARSLAN, stajyerlerimizi eğitim merkezinde 23 Ocak 2020 tarihinde ziyaret ederek eğitim süreciyle ilgili bilgi aldı.

 

 

 

Stajyerlerimiz, staj eğitimimiz kapsamında Staj Kurulu Başkanı Av.Evrim BAŞESGİOĞLU KAVAL gözetiminde Kastamonu E Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi’nde avukat-tutuklu/hükümlü ziyareti simülasyonu yaptı. Çalışma ziyaretinde; kurumun işleyişi ile ilgili Kastamonu E Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi Müdürü Sn.Ahmet ÇALIŞKAN tarafından stajyerlerimize bilgi verildi.

 

 

 

Seri Muhakeme konulu eğitim semineri, Kastamonu Barosu mensubu avukatların yoğun katılımı ile 11 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Eğitmenliğini Av.Prof.Dr.Metin FEYZİOĞLU’nun üstlendiği seminerde; 01.01.2020 tarihinde yürürlüğe giren Seri Muhakeme Usûlü hakkında karşılıklı görüş alışverişinde de bulunuldu.

 

 

 

Seri Muhakeme ve Basit Yargılama Usûlleri konulu eğitim semineri, Baro Konferans Salonu’nda 1 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Eğitmenliklerini; Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usûl Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Feridun YENİSEY, Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usûl Hukuku Öğretim Üyesi Prof.Dr.Durmuş TEZCAN, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ayşe NUHOĞLU ve Av.Dr.Salih OKTAR’ın üstlendiği seminere meslektaşlarımız yoğun ilgi gösterdi.

 

 

 

Kastamonu Barosu mensubu avukatların çalışanları için 8 saatlik “Avukat Katipliği Eğitimi” düzenlendi. Eğitime 138 avukat çalışanı katıldı. Eğitmenliklerini Ankara Barosu Avukatlık ve Staj Akademisi (AVSA) Başkanı Av.Kaya YELEK ve kurul başkan ve üyeleri Av.Savaş TAŞDAN ile Av.Habip AKTAŞ’ın üstlendiği program sonunda avukat çalışanlarına katılım sertifikası takdim edildi. Meslektaşlarca sunulan hukuk hizmetinin kalitesini artırmayı amaçlayan eğitime olan katkılarından dolayı Ankara Barosu’na teşekkür ederiz.

 

 

 

Türkiye Barolar Birliği tarafından 7.'si düzenlenen Stajyer Avukatlar Kurgusal Duruşma Yarışması'nda takımımız ter döktü. Çeyrek finalde Çorum Barosu'na bağlı stajyerlerle karşılaşan Baromuz stajyerleri, bu aşamada Çorum Barosu'nu eleyerek bölge elemelerinde yarı finale yükseldi. Ardından yarı finalde Trabzon Barosu ile eşleşerek karşılaşan stajyerlerimiz, bu aşamada da başarılı olarak finale yükseldi.

 

 

 

Finalde Amasya Barosu ile karşılaşan stajyerlerimiz 73 puanla bölge ikincisi oldu. Buradan yarışmaya katılan stajyerlerimiz; Av.Eda BÜYÜKDEMİRCİ, Av.Zeynep Ayabike YAZAN, Av.Özkan YAZKAN, Zübeyde GAZİBEYOĞLU, Av.Seda ÇETİN’e ve eğitmen avukatlarımıza teşekkür ederiz.

 

 

 

Takımımız, o dönem stajyerlerimiz; Eda BÜYÜKDEMİRCİ, Zübeyde GAZİBEYOĞLU, Özkan YAZKAN, Zeynep Aybike YAZAN ve Seda ÇETİN'den oluştu. Takım çalıştırıcıları; Staj Kurulu Başkanı Av.Evrim BAŞESGİOĞLU KAVAL, yönetim kurulu üyesi Av.Burak TAMEL ve Av.Sibel KARAKAŞ. Tüm stajyer ve çalıştırıcılarımıza teşekkürler.

 

 

 

Stajyerlerimize düzenli olarak UYAP eğitimi verildi. Pandemi sebebiyle yolculuk yapamadıklarından eğitimimize katılamayan ilçelerdeki stajyerlerimiz için canlı yayın gerçekleştirildi.

 

 

 

Kastamonu Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu tarafından kadına şiddet ve aile içi şiddet konusunda toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla Barutçuoğlu AVM’de stant çalışması düzenlendi. Çalışmayı; Kastamonu Valisi Sn.Avni ÇAKIR, Kastamonu Belediye Başkanı Sn.Rahmi Galip VİDİNLİOĞLU ve Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Sn.Mehmet UZUN ziyaret etti. Bu ziyarette; Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR ve Kadın Hakları Komisyonu Üyeleri Av.Zeynep Aybike YAZAN, Stj.Av.Eda BÜYÜKDEMİRCİ, Stj.Av.Seda ÇETİN tarafından çalışmalar hakkında bilgi verildi. Çalışma, 25 Kasım 2020 ve 28 Kasım 2020 tarihlerinde devam etti.

 

 

 

Kastamonu Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle oluşturulan Kadınlar Arası Güven ve Dayanışma Atölyesi tarafından düzenlenen "Ben Kızlarla Pek Anlaşamam" isimli çalışma, 8 Mart 2021 pazartesi günü meslektaşlarımızın katılımı ile düzenlenmiştir.

 

 

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kahraman Türk Kadını’na şükranlarımızı bildirmek ve kadının toplum içindeki önemine işaret etmek amacıyla Cumhuriyet Meydanı Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na Baromuzun çelengi sunuldu.

 

 

 

9-10 Şubat 2021 tarihlerinde; Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezı̇ ve Kastamonu Barosu’nun ortaklaşa düzenledı̇ğı̇ çevrimiçi eğı̇tı̇m programı kapsamında "CMK UYGULAMALARI" konulu seminer düzenlendi.

 

 

 

ZİYARETLER ve DİĞER DIŞ İLİŞKİLER

 

 

 

Kastamonu milletvekilleri makamlarında tüm yönetim kurulu üyelerimizle birlikte 22 Kasım 2018 tarihinde ziyaret edildi. Aynı gün Türkiye Barolar Birliği Başkanı da yönetim kurulumuzca ziyaret edildi.

 

 

 

28.11.2018 tarihinde Türkiye Barolar Birliği Tarafından Düzenlenen Baroların ve Avukatların İnsan Hakları Standartları Konusunda Kapasitesinin Güçlendirilmesi Ortak Projesi Kapsamında TBB Heyetiyle Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (Strasbourg/France) Ziyaretine 2018 Stajyer Avukatlar Kurgusal Duruşma Yarışması’nın Şampiyonu Kastamonu Barosu mensupları Av.Fatmanur Keman, Av.Özlem Gür ve Av.Simge Kömeçoğlu katıldı. Baromuzu en iyi biçimde temsil eden meslektaşlarımıza huzurlarınızda teşekkür ederiz.

 

 

 

Talas/Kırgızistan Barosu ile Baromuz arasında işbirliği protokolü imzalandı. Akit kapsamında iki baro, kardeş baro oldu.

 

 

 

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Devlet Politikalar Danışmanı, Kastamonu Üniversitesi Rektörü, Talas Valisi, Talas Belediye Başkanı, Tomok Belediye Başkanı Baromuzu ziyaret etti.

 

 

 

Avukat bulunan tüm ilçelerimizde yönetim kurulu toplantılarımızı yaptık ve ilçelerdeki meslektaşlarımızın görüş ve önerilerini yerinde aldık.

 

 

 

31/01/2019 tarihinde Ankara Barosu Başkanlığı, Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR, Disiplin Kurulu Başkanı Av.Tuğçe Şenay ÇAĞILCI ve yönetim kurulu üyesi Av.Evrim BAŞESGİOĞLU KAVAL tarafından ziyaret edildi. Ziyarette işbirliği üzerinde uzlaşıldı.

 

 

 

11 Nisan 2019 tarihinde Karabük Barosu Başkanı Av.Rıdvan Erdoğan Baro Başkanı Av.Özgür Demir tarafından ziyaret edilmiştir.

 

 

 

24/04/2019 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Daire Duruşması Baro Başkanları tarafından takip edilmiştir. Duruşmada baromuz, baro başkanı tarafından temsil edildi.

 

 

 

19 Mayıs 2019 tarihinde milli mücadelede şehit ve gazi olanlara ithafen Samsun’daki Onur Anıtı’na baromuzun çelengi, Baro Başkanı Av.Özgür Demir tarafından sunuldu.

 

 

 

9 Haziran 2019 tarihinde İnebolu ilçemiz baro başkanı tarafından ziyaret edilerek 9 HAZİRAN İNEBOLU ŞEREF VE KAHRAMANLIK GÜNÜ etkinliklerine katılım sağlandı.

 

 

 

Amasya Genelgesi’nin Yayımının 100. Yıl Etkinlikleri kapsamında Amasya’da düzenlenen “Milli Mücadelede Meşruiyet Manifestosunun 100. Yılında Amasya Genelgesi” isimli konferansa Baromuzu temsilen Baro Başkanı Av.Özgür Demir katılmıştır.

 

 

 

Görevine yeni atanan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, baromuzca makamında ziyaret edilmiştir. Ziyarette; baro başkanı, baro yönetim kurulu ve disiplin kurulu da hazır bulunmuştur.

 

 

 

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sn.Av.Hüseyin Özbek 21 Haziran 2019 tarihinde baromuzu ziyaret etmiştir. Ziyarette; baromuzca planlanan eğitim programları hususunda TBB ile Kastamonu Barosu arasındaki işbirliği üzerinde durulmuştur.

 

 

 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, 24 Haziran 2019 tarihinde Baromuzu ziyaret etti.

 

 

 

O dönemde başkanlığı; mensubumuz Av.Akif Güzel tarafından yürütülen Türk Kızılayı Kastamonu Şubesi, Baro Başkanı Av.Özgür Demir tarafından 23 Ağustos 2019 tarihinde ziyaret edilmiştir.

 

 

 

Kastamonu Valisi Sn.Yaşar Karadeniz, Kastamonu Milletvekilleri Sn.Hakkı Köylü ve Sn.Metin Çelik, Baromuzun hizmet binasını 21 Ekim 2019 tarihinde ziyaret etti.

 

 

 

Görevlerine yeni atanan Kastamonu İl Jandarma Komutanı Albay Mücahit Avkıran ve Kastamonu İl Emniyet Müdürü Necati Denizci’ye Baromuz tarafından hoşgeldin ziyaretinde bulunulmuştur.

 

 

 

Kastamonu Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu 5-E Sınıfı Baromuzu 12 Kasım 2019 tarihinde ziyaret etmiştir. Ziyarette; çocuklardan gelen avukatlık mesleği ve insan hakları ile ilgili sorular yanıtlandı, hukuk meslekleri tanıtıldı. Çocuklara ziyaret sonunda kitap hediye edildi.

 

 

 

Kastamonu İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit AVKIRAN, Baromuza 23 Ocak 2019 tarihinde iade-i ziyarette bulundu.

 

 

 

Kastamonu İl Emniyet Müdürü Necati DENİZCİ, baromuza 31 Ocak 2019 tarihinde iade-i ziyarette bulundu.

 

 

 

Ankara Noter Odası Başkanı, Kastamonu Barosu önceki başkan yardımcısı Sn.Fulya UYSAL GÜLER, Baromuz tarafından makamında ziyaret edildi. Ziyarette; baro başkanı Av.Özgür DEMİR ile birlikte baro başkan yardımcısı Av.Hakan MARANGOZ, yönetim kurulu üyeleri Av.Erhan ARSLAN, Av.Hatice ÇAKIROĞLU ve disiplin kurulu üyesi Av.H.Şule ÖZBAY hazır bulundu.

 

 

 

Türk Kızılayı Kastamonu Şube Başkanı Av.Akif GÜZEL ve yönetim kurulu üyelerinden Baromuza 17 Şubat 2020 tarihinde iade-i ziyarette bulundu.

 

 

 

Baromuz tarafından T.C.Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Genel Sekreteri Serkan GENÇ’e ziyaret gerçekleştirildi. Ziyarette; işbirliğini içeren karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

 

 

 

Baro başkanı Av.Özgür DEMİR, Kastamonu Valiliği görevine atanan Sayın Avni ÇAKIR’ı makamında ziyaret ederek hayırlı ve başarılı bir dönem dileklerinde bulundu.

 

 

 

Kastamonu İl Müftüsü Mustafa BİLGİÇ ve beraberindeki heyet, Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR’i ziyaret etti. Kastamonu İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Youtube yayınında “Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasının Hukuki Boyutu” konulu programa Baro Başkanı Av.Özgür DEMİR ve Baro Başkan Yardımcısı Av.Hakan MARANGOZ konuşmacı olarak katılarak soruları cevapladı.

 

 

 

Görev dönemimizde; hayatını kaybetmiş meslektaşlarımızı kabri başında anma programları düzenledik. Bu programlarda; Av.Abdulbaki Murtazaoğlu, Av.Feza İhtiyar, Av.Yalçın UZ, Av.Mehmet KIYMACI, Av.Muhammet Bedri KESKİN, Av.Mesut ERGİNOĞLU kabirleri başında aileleri ile birlikte anıldı. Bu anma programlarında; hem vefa örneği gösterme hem de halkın meslektaşlarımıza ve baromuza olan bakışını olumluya çevirme amacı güdülmüştür.

 

 

 

Yaklaşık beş yıldır ve halihazırda prefabrik yapıda hizmet veren Tosya Adliyesi’nin yeni binası için yer tahsisinde bulunan Tosya Belediye Başkanlığı ziyaret edildi. Baro başkanı Av.Özgür Demir, Tosya Belediye Başkanı Sayın Volkan Kavaklıgil’i ve Tosya Cumhuriyet Savcısı Sayın Ali Duyar’ı ziyaretinde; adliye binası yapımı girişimleri için ilgililerden bilgi ve yardım istedi. Ziyarette; yönetim kurulu üyesi Av.Erhan Arslan ve TBB delegesi Av.Gökhan İbeçoğlu hazır bulundu. Belediye Başkanlığı’ndan yer tahsisini sürdürmesi, Cumhuriyet Başsavcılığından Tosya Adliyesi’nin iş yükü bilgileri istendi. Sonuç olarak Tosya Adliyesi inşaatına başlandı.

 

 

 

Baromuz tarafından Azerbaycan Barolar Birliği Başkanı Sn.Av. Anar Baghirov’a  destek ve dayanışma mektubu gönderilmiştir. Azerbaycan Barolar Birliği Başkanı Sn.Av. Anar Baghirov, mektuba cevabında; “Minnettarım size, Allah Türk halkını, Türk dünyasını korusun, Allah sizden razı kalsın, var olun, minnettarım.” ifadelerini kullanmıştır.

 

 

 

Yaklaşık 50 yıl Adliye çatısı altında görev yapan ve görev süremiz içinde aramızdan ayrılan Baro Parsoneli Mehmet Mahmut TÜRKMENOĞLU, kabri başında anılmıştır.

 

 

 

 

 

MESLEKTAŞA HİZMETLER

 

 

İnebolu, Cide, Araç, Taşköprü ve Tosya Adliyeleri’nde bulunan Baro Odaları meslektaşlarımızın çalışmalarına tahsis edilen bilgisayarlar ve yazıcılarla donatılmıştır. Var olan bilgisayar ve yazıcılar yenileri ile değiştirilmiştir. Yine Taşköprü Adliyesi’nde bulunan Baro Odası genişletilmiş ve tefrişine başlanmıştır. Ayrıca Azdavay Adliyesi’nde Baro Çalışma Odası ve Avukat Bekleme Odası tefriş edilmiş ve meslektaşlarımızın kullanımına sunulmuştur. En son faaliyete konan Azdavay Adliyesi dışındaki tüm birimlerimizde elektronik barokartla giriş sistemi kurulmuştur.

 

 

 

5 Nisan Avukatlar Günlerinde; Avukatlık mesleğinin toplum içindeki itibarının artırılması için “Avukat, Yargının Kurucu Unsurudur”, “Herkes İçin Adalet, Adalet İçin Avukat”, “Avukat, Halkın Yanındaki Bir Kamu Görevlisidir”, “İş Takipçilerine Değil, Avukatınıza Güvenin”, “Barolar, Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşlarıdır” ifadeleri yer alan pankartlar şehir merkezindeki billboardlarda yerini almıştır.

 

 

Baro Dergimizin yayınlanmasına devam edilmiştir. Şunu belirtmeliyiz ki dergimiz, birçok baro tarafından ilgiyle izlenmekte ve olumlu tepkiler almaktadır. Yayın kurulundaki meslektaşlarıma ve teşekkürü borç biliyorum.

 

 

 

Önceki uygulamalar paralelinde her yıl ajanda yaptırılarak, baromuz mensubu avukatlara armağan edilmiştir. Yeni Baro Levhamız da bastırılmış ve dağıtılmıştır.

 

 

 

Baromuzun kuruluşunun 100. Yılı anısına her meslektaşımızın adlarının işlendiği cübbeler yaptırılmış ve meslektaşlarımıza takdim edilmiştir. Yine Baromuzun 100. Kuruluş yıldönümü nedeniyle yaka rozetleri hazırlatılarak tüm meslektaşlarımıza dağıtıldı.

 

 

 

İzmir Barosu’nun katkıları ile hazırlattığımız “CMK Görevlendirmeleri İçin Uygulamada Rehber El Kitabı” basılarak meslektaşlarımıza dağıtıldı. Yine CMK görevlendirmelerinde fırsat eşitliğinin sağlanması ve toplu taşıma aracı kullanımının en aza indirilmesi için özel aracı bulunmayan meslektaşlarımızın geç saatlerde atandıkları ya da geç saate kadar süren merkez ve taşra görevlerine kolayca ulaşmalarının sağlanması amacıyla ”CMK TAKSİ” uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulama sayesinde meslektaşlarımız görev yerlerine ulaşmada Baromuz tarafından masrafı karşılanan taksiyi kullanacaklardır

 

Kastamonu Barosu ile Tazminat.com adlı web sitesi arasında yapılan anlaşma ile işçilik alacakları ve aktüerya hesaplaması dalındaki hesaplamaların tazminat.com sitesi üzerinden yapılabilmesi sağlandı. Bu hizmetin tüm meslektaşlarımızca yerinde karşılanması yönetim kurulunu yeni ve yararlı hizmetler bakımından teşvik etmiştir.

 

5 Nisan Avukatlar Günü’nde tüm meslektaşlarımıza ferdi kaza sigortası poliçesi hediye edilmiştir.

 

 

 

YÖNETSEL YENİLİKLER

 

 

 

Baromuzun organlarından ve ilçe temsilcilerinden oluşan danışma komisyonu kurulmasına 30/12/2019 tarihli yönetim kurulu kararı ile karar verilmiş ve kurullardan ve kararda komisyona üye olacağı belirtilen meslektaşlardan talepler alınmışsa da yaşanan pandemi süreci sebebiyle komisyon faaliyete geçememiş ve toplantıya çağrılamamıştır.

 

 

 

25 Ekim 2019 ve 28 Haziran 2020 tarihlerinde ve Baro tarihinde ilk defa tüm meslektaşlarımızın çağrıldığı bilgilendirme ve değerlendirme toplantıları gerçekleştirilmiş, burada yapılan değerlendirme ve tespitler yönetim kurulu kararlarımız ve Baromuzun reaksiyonlarında önemli rol oynamıştır.

 

 

 

Avukat soruşturmalarında meslektaşın uzun süre töhmet altında kalmaması amacıyla soruşturmaların en geç 45 gün içerisinde bitirilmesi usulüne geçilmiş ve tüm soruşturmalar dosya kapsamı elverdiği ölçüde bu hedef sürede sonlandırılmaya çalışılmıştır.

 

 

 

Yönetim kurulu toplantılarına ait gündem, toplantı günü sabahtan tüm yönetim kurulu ile paylaşılmış ve olabildiğince gündem dışına çıkılmadan toplantılar gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

Denetleme kurulunun görevleri arasında yer almadığı halde Baromuzun iktisadi işletmesine ait tüm hesapların denetleme kurulunca denetlenmesi istenmiş ve bu talep, denetleme kurulunca yerinde görülerek baro hesapları yanında iktisadi işletme hesapları da kurulca denetlenmiştir. Özverili çalışmaları için denetleme kurulu üyelerimiz; Av.Meliha CEYLANLI, Av.Şenay HATİPOĞLU ve Av.Ahmet EREN’e teşekkür ederiz.

 

 

 

BAŞVURULAR,

 

 

 

Avukatlık mesleğine “YUVA YIKIMI 1 MİLYARLIK RANT KAPISI” ifadeleri ile saldırıda bulunan Akit Gazetesi aleyhine tekzip isteminde bulunulmuş, istem Mahkemece kabul edilerek tekzip gazetenin web sitesinde yayımlanmıştır.

 

 

 

Avukatlık mesleğini itibarsızlaştıran yayınlardan ötürü Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı’na idari yaptırım müracaatında bulunulmuştur. Başvurumuz, değerlendirme aşamasındadır.

 

 

 

Kastamonu Barosu ve birçok Baro tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne müracaatla “Hayvan Hakları Yasası” düzenlemesi yapılması talebinde bulunulmuştur.

 

 

 

2019 yılı sonunda hizmete giren İnebolu Adliyesi’nde yaşanan cep telefonu sinyali sorunu, tüm GSM operatörlerine bildirilmiş ve sorunun giderilmesi talebinde bulunulmuştur.

 

 

 

Cumhurbaşkanlığı Makamı’na Koronavirüs (Covid-19) Salgını Nedeniyle Duran Adalet Hizmetleri ve Ekonomik Olarak Zor Günler Yaşayan Avukatlar İçin Taleplerde bulunulmuştur.

 

 

 

İlgili Bakanlıklara Korona virüs salgını nedeniyle SGK prim borçları, beyanname verme, vergi ödeme vb. mükellefiyetlerin ertelenmesi, KDV oranının indirilmesi, CMK, Adli Yardım ve Hazinenin ödemekle yükümlü olduğu vekâlet ücreti ve diğer alacakların ödenmesi talebinde bulunulmuştur.

 

 

 

 

 

Bu dönemde birlikte çalıştığımız Baro Yönetim Kurulu organlarında görev almış değerli meslektaşlarımıza, Baro Disiplin Kurulu Üyelerimize, Türkiye Barolar Birliği Delegesi Meslektaşlarımıza, Baro Denetleme Kurulu’na, Baromuz İlçe Temsilcilerine, Komisyonlarda görev almış avukatlarımıza, baro çalışanlarımıza hizmet ve katkılarından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.

 

 

 

Kastamonu Barosu Genel Kurulunun saygıdeğer üyeleri, kıymetli avukatlarımız; Genel Kurul Toplantısının hayırlı olması dileklerimizle, hepinize ayrı ayrı en derin saygılarımızı sunuyoruz.

 

 

 

 

 

Av. Mehmet KARAHASANOĞLU         Av. Hakan MARANGOZ                  Av. Özgür DEMİR

 

Genel Sekreter                                   Başkan Yardımcısı                            Baro Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Av. Evrim BAŞESGİOĞLU KAVAL     Av. Erhan ARSLAN                              Av. Neslihan KATI

 

Üye                                                  Üye                                                    Baro Saymanı

 

 

 

 

 

 

 

Av Erçin ÇETİN                                     Av. Hatice ÇAKIROĞLU                   Av. Burak TAMEL

 

Üye                                                       Üye                                                 Üye


Sosyal Medyada Paylaş