Adalet Bakanı Tunç'tan Baromuza Ziyaret

Adalet Bakanı Tunç'tan Baromuza Ziyaret

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve beraberindeki heyet Baromuza ziyaret gerçekleştirdi. Adalet Bakanı, ziyaretinde tüm talepleri titizlikle ve detaylı biçimde ele aldı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve beraberindeki heyetin Kastamonu Barosu’nu ziyaretinde genel olarak aşağıdaki konular ele alındı .

📌Yeni yayınlanan ve özellikle ceza yargılamasında savunmanın güçlendirilmesinde önemli bir adım olarak değerlendirilen Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nde yer alan ve özellikle genç avukatların görev üstlendiği CMK kapsamında atanan müdafilere maktu ücrete hükmedilmesi konusunda yaşanan tereddütlerin giderilmesi,
📌Adli Yardım mevzuatına göre Baro tarafından görevlendirilerek görevini yerine getiren Avukatlara yapılması gerekli ve yaklaşık son üç yıldır ödenemeyen Adli Yardım Ücreti ödemelerinin yapılması için gerekli çalışmaların yürütülmesi,
📌Kastamonu İdare Mahkemesi’nin ve hakim sayısının artırılması,
📌Kastamonu Vergi Mahkemesi kurulması,
📌Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi’nin ve hakim sayısının artırılması,
📌Tosya ve İnebolu ilçelerinde Cezaevlerinin yeniden hizmet verebilecek duruma getirilmesi.

Baro Başkanı Demir, sayılan konuların Bakan ve heyet tarafından özenle ele alınmasından ötürü kendilerine teşekkür ederek, çalışmalara katkı vermeye hazır olduklarını ve çalışmaların takipçisi olacaklarını belirtti.

Diğer yandan Adalet Bakanı Tunç, Kastamonu Barosu Av.Seyfettin Civelekoğlu Konferans Salonu’nda yazılı “Savunma Adaletin Temelidir” ifadesini okuyarak adalet devletin temeli, savunma da adaletin temeli olduğuna göre; savunma, devletin temelidir diyebiliriz ifadesini kullandı.


Sosyal Medyada Paylaş