İSTANBUL ÇAĞLAYAN ADLİYESİ'NDE YAPILAN AVUKAT GÖZALTILARINI KINIYORUZ
Tarih: 11.06.2013 23:00:00| Okunma Sayısı: 1369

11 Haziran 2013 günü İstanbul  Çağlayan  Adliyesinde, İstanbul Barosuna mensup meslektaşlarımız dünyanın hiçbir ülkesinde kabul görmeyecek şiddet ve nefreti içerir bir polis saldırısına maruz bırakılmışlardır. Olay anında çekilen video görüntüleri ve fotoğraflardan hiçbir direniş göstermemelerine rağmen yaka paça ve karga tulumba  tabir edilen şekilde gözaltı işlemleri mesleğin onuru ile bağdaşmadığı gibi hukuksuz bir uygulama şeklidir.             

Meslektaşlarımıza ve meslek onurumuza yönelen saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu hususta adli ve idari işlemlerin yapılması hususunda takipçi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.
Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan basın açıklamasında da değinildiği gibi yapılan gözaltı işlemi insan hakları ihlalinde son noktadır. Zira, “Avukatı tanımayan zihniyet, yurttaşı da yok saymaktadır”. Hükümeti ve güvenlik güçlerini “Akil” olmaya davet ediyoruz. Eli silahlı ve kanlı terör örgütü mensupları ile dahi demokratik zemin bahanesi ile görüşmelerin yapıldığı, barışıldığı, “akil” davranıldığı ülkemizde; adaletin dağıtıldığı adliyede bulunan meslektaşlarımıza kaba kuvvet kullanılması ve düşüncelerini açıklamalarına yaka paça engel olunması,  vatandaş ile barışılmaması  tezat oluşturmaktadır.  
Kastamonu Barosu olarak meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu bildirir, İstanbul Barosu'na ve meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.
 
Saygılarımızla.

21.01.2019
AV. ÖZGÜR DEMİR
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.